Zasady dekoracji mieszkań

Dekoracja mieszkania różni się znacznie od dekorowania domów, przede wszystkim dlatego, że w mieszkaniach często nie ma tak wiele miejsca ja w nowo budowanych domach. Dlatego w przypadku dekoracji mieszkań ważne jest, aby osiągnąć wrażenie przestronności i przestrzeni. Aby się to udało obok poznania gustów mieszkańców oraz ich wizji pomieszczeń można zastosować kilka istotnych tricków, które pozwolą na optyczne powiększenie pomieszczenia.

 

Lustra i przeszklenia

Zajmując się dekoracją małych przestrzeni jakie bardzo często spotkać można w polskich mieszkaniach, zwłaszcza tych z okresu PRL – u, warto zastosować w dekoracji duże lustra, wówczas pomieszczenia wydają się o wiele większe niż są w rzeczywistości. Tym co pomniejsza pomieszczenia jest są także ściany działowe, dlatego warto zamontować w nich duże przeszklone drzwi, lub zastąpić ściany działowe właśnie takimi ścianami wykonanymi ze szkła. Dobrym pomysłem na aranżacje łazienki jest zamontowanie w niej prysznica z całkowicie przeźroczystą kabiną.

 

Wydzielone strefy

Podczas aranżacji wnętrz ważne jest również podzielenia każdego pomieszczenia na poszczególne strefy. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku loftów i kawalerek gdzie ściany nie wyznaczają naturalnych barier pomiędzy poszczególnymi sferami. Jest to też rzecz niezwykle istotna w przypadku salonów w mieszkaniach, salon pełni bowiem wówczas wiele różnorodnych funkcji. Strefy, które powinny zostać wyodrębnione w każdym mieszkaniu to strefa przygotowania i spożywania posiłków, strefa relaksu, strefa sypialna, strefa pracy, strefa „publiczna”, czyli miejsce przyjmowania gości (bardzo często jest ona jednoznaczna ze strefą relaksu lub strefą spożywania posiłków), strefa higieny i toalety oraz o ile to możliwe strefa przechowywania, gdzie odkładane są rzadziej używane przedmioty. W zależności od wyznaczenia stref, różny będzie sposób ich dekoracji. Warto też zwrócić uwagę, że w przypadku mniejszych pomieszczeń konieczne będzie także połączenie niektórych stref, co bywa bardzo naturalnym zabiegiem.

Przykładowe realizacje: